Nem tudom megállni, hogy ne ejtsek szót az Angelina Jolie sztoriról. Ez ugyan nem tipikus anya-gyerek téma, mégis úgy érzem szorosan kapcsolódik hozzá. Előre kell bocsájtanom, nem vagyok Jolie-rajongó, sem mint színésznőt nem kedvelem túlságosan, sem élete eseményeit, a „brangelina páros" tagjaként, nem követem a bulvár médiában.
Viszont ma pillanatok alatt repült a hír, el sem lehetett kerülni, hogy Angelina Jolie levetette a melleit. Médiumtól függő szalagcímmel, tálalással. Sok helyen az első reakció a kétkedés illetve a „na, már megint valamivel a címlapra került" volt.
Elolvastam az eredeti cikket a New York Times-ban, amit Angelina Jolie írt, amiben megindokolta és részletezte, hogy miért vetette alá magát egy olyan műtétnek, amiben mindkét mellét eltávolították. Röviden összefoglalnám, ha valakit valami csoda folytán elkerült a hír, valamint szeretnék belőle olyan részleteket kiemelni, ami miatt azt gondolom, hogy nyilván nagyon nehéz és drasztikus, de nagyon bátor döntést hozott.
A döntést pedig azért hozta meg, mert a gyerekeire gondolt, szeretné ha mellette nőnének fel, és azért, mert ugyanezek a gyerekek nem ismerhették a nagymamájukat, aki korán meghalt rákban. Ezek a legfontosabb érvek. Jolie anyja tíz évig harcolt a betegséggel, de az végül legyőzte. Neki pedig volt lehetősége arra, hogy megnézesse, milyen esélye van arra, hogy őt is megtámadja ugyanez a betegség. Persze erre lehet azt mondani, hogy nincs mindenkinek egy ilyen vizsgálatra 3000 dollárja, és ez így van, ebben a tekintetben az esélyek egyáltalán nem egyenlőek, de nem is hihettük, hogy azok.
Mindenesetre az elvégzett genetikai vizsgálat kiderítette, hogy hordozza azt a gént (BRCA1), ami felelős a mell és a petefészek rákért, és 87% esélye van arra, hogy ő is beteg legyen. Mikor megtudta ezt az eredményt, úgy döntött megelőző lépéseket tesz, és leveteti mindkét mellét. Közzé pedig azért tette, mert úgy gondolt, hogy az ő esete más nők számára is tanulságos lehet.
Nyilván drasztikusnak tűnik ez a megoldás, nem egy olyan esetet hallottam, mikor valaki, akinek az egyik mellében rákot diagnosztizáltak, mindkettőt megoperáltatta, mert nem akart kockáztatni. Persze ott van az a 13%, hogy lehet, hogy nem lesz beteg és akkor minek volt. Manapság sokszor törekvés, és persze szerencse is, hogy az orvosok meg akarják menteni a nők melleit, nőiségük fontos részét, így nem automatikus, hogy valakinek leveszik a melleit, ha nem muszáj, és részleges műtéttel is megoldható a dolog. Ugyanakkor ma már fontos és remélhetőleg egyre természetesebb része a kezeléseknek a rekonstrukció vagyis a műtét utáni helyreállítás. Így a nőknek nem kell a melleik nélkül élni. Bár van, aki önszántából dönt így.
Mint Angelina Jolie írja, a műtét után az esélye, hogy beteg lesz 5%-ra csökkent, így a gyerekeinek nem kell félnie, hogy az anyjukat esetleg emiatt a betegség miatt veszítik el. Az Egészségügyi Világszervezet szerint évente 458.000 ember hal bele ebbe a betegségbe a világon, annak ellenére, hogy ma már szűréssel hamar felfedezhető. Sok esetben jól gyógyítható, ha korai stádiumban fedezik fel, tehát nem kell, hogy halálos betegség legyen. A nőknél a leggyakrabban előforduló ráktípus, Magyarországon évente körülbelül 5500 új esetet fedeznek fel.
A téma személyes érintettség miatt is fontos nekem, ha lenne ilyen elérhető genetikai teszt, megcsináltatnám.