Egy hosszabb utazás soha nem könnyű, különösen kisgyerekkel, akinek a figyelmét és az energiáit le kell kötni, mindezt úgy, hogy lehetőleg az utastársak agyára se menjen az egész móka. Most hogy itt a nyár (bár ez nem mindig látszik), aki megteheti elutazik, akár kerekeken, akár repülővel. Először az utóbbi közlekedési eszközt szeretném górcső alá venni.
Én már elég régen utaztam kisgyerekkel, már sajátommal, repülőn. Amikor megtettem, a fiam másfél éves volt, és várakozáson felül jól viselte az utat, elég sokat aludt, nyugodt is volt. Ennek egyik oka csak utólag, vagyis leszállás után, derült ki, ugyanis mire leszálltunk lázas volt, így nem volt nagy csoda, hogy nem izgett-mozgott túl sokat.
De az útra egyébként is készültem, főleg, mert egyedül mentem, így nem volt kivel megosztani a szórakoztatás feladatát, sem a cuccok cipelését és egyebeket. A babakocsit feladtuk, gyerkőc az ölemben ült, vittünk babatáskát, és egy-két új játékkal is felkészültem, hogy az újdonság varázsa is hasson. Az út viszonylag eseménytelenül telt, evés, alvás, játék megvolt.
Volt szerencsém igencsak hosszú távon is utazni kisgyerekek társaságában, akiknek nem elég, hogy a mozgás korlátozottságát kell, akár órákon keresztül elviselniük, de a fel-, leszállás nyomásváltozásait is, amit nekik még nem igazán lehet megmagyarázni. Amikor legutóbb utaztam, egy karonülő babával foglalatoskodott az anyukája és a nagymama egész úton. Hol az első sorban a falra felszerelhető mózeskosárban volt a gyerek, hol az anya ölében, addig a nagymama a kicsit nagyobb, de szintén kicsit szórakoztatta. Néha persze volt sírás, de nem sok, és nem idegőrlő. Más kérdés, hogy az anyuka eléggé kikészülhetett a majd 10 órás út végére.
Lehet, hogy szerencsém volt, de nekem eddig nem kellett egész úton síró, nyűglődő gyerekkel utaznom, amit nem mondom, nem lehet könnyű elviselni az utastársak számára sem. Nem egy ilyen témájú cikknél vagy fórumbejegyzésben olvastam, hogy micsoda indulatokat tud kiváltani az ilyesmi. Rögtön elhangzik az is, hogy minek kell az ennyire piciket utaztatni.
Akik egész csöppségekkel utaznak, azért általában nem hobbiból teszik, hanem mert a család egyik fele egy másik országban él, és őket látogatják meg, vagy éppen a külföldön dolgozó apához utaznak. Akkor pedig már inkább egy kis nyűglődés, mint hogy valaki arra vetemedik, hogy begyógyszerezi a gyereket, hogy nyugodt legyen az úton. Nem egy légitársaságnál vetődött már fel az ötlet, hogy a gépek egyes részein gyerekmentes övezeteket alakítsanak ki, persze felárért.
Végül pedig jöjjenek a praktikus ötletek. Egy ismerősöm, aki maga is sokat utazik kisgyerekkel, nemrég tett ki a Facebookra egy nagyon is idevágó linket. A 12 évnyi légiutas-kísérői tapasztalattal rendelkező anyuka egy oldalt hozott létre, ahol összegyűjtötte a hasznos tapasztalatokat. Mindent egy helyen, szemezgessünk ebből egy kicsit.
1. Először is csomagoljunk elég folyadékot és ételt a babának a kézipoggyászba, felkészülve esetleg arra is, hogy várakozni kell, ha késik a gép. Ezek kivételt képeznek a biztonsági előírások alól, így mennyiségük lehet több mint 100 ml, de készüljünk fel arra, hogy bele kell kóstolni a bébiételbe, tápszerbe, italba stb.
2. Váltás ruha a gyerek és a felnőtt számára elengedhetetlen, főleg a tengerentúli utakra.
3. Valami kedvenc, ismerős tárgy, akár takaró vagy játék.
4. Valami új játék, akár több rétegben becsomagolva, hogy maga a kibontás is móka és idő egyen.
5. Legszükségesebb gyógyszerek, láz és fájdalomcsillapító.
6. Babahordozó vagy kendő, amit a reptéren is jól hasznosíthatunk, amíg a babakocsit nem kapjuk vissza.
7. Cumi, ha amúgy használja a baba, mert ez a légnyomáskülönbségek elviselését is segítheti. Ha nem, akkor ilyenkor itassuk vagy szoptassuk a kicsit.
8. Telefonra letöltött kedvenc játék vagy műsor. Legtöbb légitársaságnál, főleg a tengerentúli járatokon, általában van gyerekeknek szóló csatorna, de nem biztos, hogy végig életkornak megfelelő a műsora.
9. Hálózsák, amiben otthonosan érzi magát.
10. Egy plusz takaró, esetleg csipeszek, hogy esetleg fölös fény, kabinvilágítás, monitor, ne zavarja az alvó gyereket.
11. Fertőtlenítő kéztörlő kendő.
Később további tippek között is szemezgetünk! Ha pedig van saját tapasztalat vagy tanács, azt szívesen fogadjuk az anyamamablog@gmail.com-ra, vagy megtaláltok minket a Facebookon is.