Volt egy nagy kedvencem, a BBC dokumentumfilm sorozata: a Miből lesz a cserebogár? (Child of our Time) A készítők nem kisebb dologra vállalkoztak, mint hogy végigkövetik, 25 gyerek életét születésüktől felnőtt korukig. A babák mind 2000-ben születtek, eltérő szociális és etnikai környezetben, a film pedig arról szólt, hogy hogyan növekednek, kezdenek el járni, beszélni, indulnak iskolába. Látta valaki? Annak idején a Spektrum televízió adta.
Most, hogy eszembe jutott a sorozat az is feltűnt, hogy azóta nem hallottam róla. Lement belőle néhány „évad” aztán nem folytatták, pedig nagyon vártam. Vajon kútba fulladt az ambiciózus terv a válság és a BBC-ben is történt leépítések miatt? Vagy csak Magyarországra nem jutottak el a tanulságos részek, hogy a szülők hogyan is kezelik a konfliktusokat, hogyan alakul a testvérek kapcsolata stb. Most, hogy kicsit utánanéztem a dolognak, látom, hogy legalább 10 évad elkészült a sorozatból, a gyerekek kiskamasz koráig jutottak el.
A tudományos igényű sorozat, és párját ritkító hosszúságú megfigyelés arra volt hivatott eredetileg, hogy választ adjon a kérdésre, vajon a gének vagy a nevelés számít. A műsor arca pedig egy neves genetikus professzor, Robert Winston. 2013-ban vetítették Nagy-Britanniában azt az évadot, amikor a gyerekek középiskolába készültek. A projekt a BBC szerint aktív, de nem filmezhetik folyamatosan a gyerekeket. Aki szeretne információkat a sorozat további évadairól, az itt kutakodhat.
Mindez azért jutott eszembe, mert most egy másik érdekes film is készülődik, méghozzá Richard Linklater rendezésében. A direktor nem kevesebbet tett, mint 12 éven át forgatta a filmet nyaranta, természetesen ugyanazokkal a szereplőkkel, akik eközben felnőttek, korosodtak. Ez persze leginkább a film elején még 7 éves főhősön követhető. A film címe Boyhood vagyis „Fiúkor”, és valóban egy átlagos amerikai család kisfiának felnövekedéséről szól. A többi szereplő Ethan Hawke és Patricia Arquette is együtt öregszenek szülőként.
A rendező már korábban is kacérkodott ezzel a technikával, vagyis a hosszú időtávot felölelő filmmel, a "Mielőtt trilógiával” is húsz évet ölel fel, de nem egy filmen belül. A filmet nyáron mutatják be az Egyesült Államokban.