Nem egyszerű. Az óvodai reggelek még hagyján, pláne, hogy nem kellett nyolcra beérni, de a suli már nehezebb menet. Reggelente úgy érzem magam mint egy hajcsár, és nem ritkán kiabálás vagy morcosság a vége, mert juszt is a kitűzött indulási idő előtt öt perccel kell elmenni 10 percre WC-re. De állítólag van rá gyógyszer.
Még akkor is, ha nem sikerül azonnal kiugrani az ágyból, amint cseng az ébresztő, vagy öt perccel tovább melegítem magam a zuhany alatt, hogy egyáltalán esélyem legyen a felébredésre.
1. Készítsünk tervet, legyenek benne határidők, amiket be kell tartani!
Pl. mindenkinek fel kell öltöznie reggeli előtt. Ebből lehet akár egy kis versenyt csinálni a testvérek között, aki nyer választhatja az úton a zenét vagy a másnapi uzsit kitalálhatja stb. (Egyedül öltözés vagy gyorsaság tekintetében, de más megvalósított feladatoknál is működőképesek a matricás táblázatok is. Ahol a matrica önmagában is ajándék, jelzi a teljesítést, bizonyos szám, vagy eltelt idő után ide is ki lehet tűzni valamilyen apró jutalmat, programot, ami motiváló célkitűzés lehet.)
2. Pontosan számoljuk ki az ébredés idejét, ha tudjuk, hogy még van időnk, erős lehet a kísértés, hogy csak egy kicsit még tovább aludjunk. Lehet több ébresztővel is dolgozni, magunknak és a gyerekeknek is. (Akár az órájukat egy kicsit előrébb állítani, ha tudjuk, hogy hajlamosak visszaszunnyadni.)
3. Jó ébresztő lehet egy nagy pohár hideg víz indításként. Ha mindenképpen szükséges észheztérési idő, keljünk 10 perccel később. (Én erre kb. 20 percet szánok. Lehet, hogy sok, de muszáj.)
4. Ha utolsó pillanatban jut eszünkbe, hogy nem töltöttük fel a telefont, tegyük repülőgép-üzemmódba, akkor sokkal gyorsabban tölt. Legyen a kulcsnak egy állandó helye, hogy ne az ajtó előtt kelljen keresgélni a női táska legmélyebb bugyraiban, esetleg egyikben, másikban, kabátzsebekben stb.
5. Ne akarjunk túl sok mindent elrendezni indulás előtt, hagyjuk inkább délutánra a rendrakást.
6. Ha lehet, például a ruhákat készítsük ki előző este, ez is sokat lendít a dolgokon, akkor is, ha este már csak púp a hátunkra a fáradtság miatt. Reggel viszont örülni fogunk, hogy megtettük. A holmik is legyenek összekészítve, mert rohanás közben még bepakolni, úgy, hogy nem maradjon ki valami igazán nem könnyű.
7. Akár kezdhettem volna ezzel, az egyik alapkérdés, hogy a gyerekek időben lefeküdjenek, és kialudják magukat. Ha ez nincs a dolog annál nehezebb. Persze mondani sokkal könnyebb, mint megvalósítani. Ez nálunk külön feszültségforrás, Apjuk ilyenben sokkal ügyesebb és pragmatikusabb, én gyakran elcsúszom, túl sokáig megy a mese stb.
8. Ha lehet, legyen egyszerű és gyors a reggeli. Persze néha jó, ha valami meleg dolgot tudnak enni reggel, de mi ezt leginkább hétvégére időzítjük. Hétköznap max. melegszendvics fér a programba.
9. Ha valahogy mégis elcsúszunk, csengetésre be kell érni akkor is. Amit lehet fejezzük be út közben.
10. Az utolsó ötlet, lehet egy kis csomagban „elsősegély felszerelésünk", benne egy-egy müzliszelet az elmaradt reggelit pótolni, cukormentes rágó, ha nem jutott idő fogat mosni, sőt egy két nedves törlővel, a reggeli maradék vagy a csipa is eltüntethető.
Mindenkinek stresszmentes reggelt kívánok! Igaz, ez még 10 év után sem mindig megy. Ha van kedvetek, osszátok meg, hogy ti hogy csináljátok.
Ha szeretnétek megosztani ti is történeteiteket vagy tapasztalataitokat, akár a többiekkel is, várjuk a leveleket az anyamamablog@gmail.com-ra, vagy megtaláltok minket a Facebookon is.