Ma kipróbálhattam az UNICEF HelpApp-et, aminek a célja, hogyha a gyereket valamilyen bántódás esetleg bántalmazás éri, akkor a kezében lévő eszközön keresztül azonnal tudjon segítséget kérni.
Az applikációval egy gombnyomással hívható a 112, illetve ha lelki segítségre van szükség, akkor a Kék Vonal segélyszáma. (Az utóbbi szám tárcsázása például nem is jelenik meg a híváslistában, így nem kívánatos személy előtt nem derül rá fény.) Ugyanakkor arra vonatkozóan is kaphatnak tanácsot a gyerekek, hogy hogyan viselkedjenek egy adott szituációban.
Az alkalmazásba beírhatják, hogy ki és milyen módon bántja őket, az applikáció pedig ötletet ad, hogy hogyan tehet esetleg az adott helyzet ellen, illetve kitől és milyen módon tud segítséget kérni.
Az alkalmazás nagyon egyszerű, néhány mozdulattal lehet navigálni a pontok között. Ha úgy akarom az is beállítható, hogy az applikáció a GPS koordinátákat is levegye, és ezzel akár követhetővé is válik, bár némán egyelőre nem lehet rajta keresztül segítséget kérni.
Gyurkó Szilvia az UNICEF gyerekjogi igazgatója elmondta, hogy Magyarországon jelenleg minden 10. gyerek van valamilyen szempontból közvetlen veszélyben, akár lelki, fizikai vagy érzelmi bántalmazásról, elhanyagolásról, nélkülözésről van szó. Minden hónapban három gyerek belehal a bántalmazásba. Minden másodiknak pedig volt már valamilyen agresszióval kapcsolatos élménye az iskolában.
Ezen esetekben pedig van, amikor nem tudnak, valamikor nem akarnak segítséget kérni, esetleg a további bántalmazástól tartva. Így segítség, ha tudják, kihez lehet fordulni, pláne ha ezt akár viszonylag észrevétlenül is megtehetik.
Grósz Judit a Microsoft Magyarország üzletfejlesztési igazgatója elmondta, hogy kutatási adatok szerint a 13 évesek 93%-ának van mobilja, 43%-uknak okostelefonja, ez pedig nagyobb arány, mint a felnőttek esetében. Ezért logikusnak tűnik, hogy ezeken a platformokon keresztül érdemes őket megközelíteni, illetve ha segítség kell, segíteni nekik.
Rákerestem csak úgy ötletszerűen, hogy mit hoz ki tanácsként az applikáció, ha azt írom be, hogy az edző kényszerít valamire. Először kicsit meglepődtem mikor azt hozta ki, hogy csak azért ne kezdjek el dohányozni, mert a többiek azt csinálják, de aztán erre is kaptam magyarázatot az UNICEF munkatársától, aki elmondta, hogy ez abban az esetben érvényes, ha például egy csapatba csak akkor vesznek be valakit, ha dohányzik, vagy teljesít bizonyos „feltételeket" és ez kényszerítésnek minősül. Azonban egy párosításra nem csak egy tanács, hanem több is található, sőt ha a gyerek maga kitalál egy jó ötletet, akkor azt egy gombnyomással elküldheti, a frissítéseknél pedig a fejlesztők beépítik a jó ötleteket.
Az alkalmazás egyelőre Windows alapú készülékeken érhető el, a többi még fejlesztés alatt van, elkészültét szeptemberre, az iskolakezdésre ígérik.
Innen tölthető le: http://unicef.hu/helpapp/
Mielőtt néhány "jószándékú" hozzászóló rákérdezne a technológiai miértekre, ezekkel nem vagyok tisztában, illetve azt sem tudom, hogy a valóságban hogy válik be majd az alkalmazás, hiszen csak most indult el, így ebben egyelőre nincs tapasztalat, de ha többen elkezdik használni, akkor majd nyilván lesz, és remélhetőleg valóban segítséget fog nyújtani.